Cost based pricing:
By researching the internet for costs on salary, housing rent and wholesale prices on raw materials for producing dough and salary, we came up with this cost based pricing budget for our start up: Google Sheet
Our cost price is depending on which ground dough, filling and topping we sell. We have based the budget on some examples of the different combinations that we would like to provide.
In average a dough for one bread would cost 23,69 DKK. With 21,87 DKK as a minimum and 25,87 DKK as a maximum. These prices is based on the assumption that we will sell 150 doughs pr. day.
This gives an overall cost based price budget of 1.296.917,50 DKK for the first year.
Value based pricing:
By interviewing two potential customers we found that they are willing to pay between 25 and 35 DKK pr. dough that will give you one bread. If wee look at our cost based pricing is these prices on the range of making a profit.
Reference based pricing:
By looking at a similar service, smartbake.dk, we see that they sell what constitutes one bread in dough for 29,95 DKK. This price will generate a profit for us as well based on the cost based pricing. Smartbake.dk does not provide any option for customisation of the dough which could be an argument for us being competitive in the market.